Sponsoring a child

Together with the Pancha Kochi teachers we walked round the villages and heard the stories of their families and children. Our help focus on children who come from difficult social background, e.g. from divorced families, which, due to Nepali culture, lose their social status, or from families with a physically handicapped parent, unable to work. The children from the divorced families are often rejected and neglected. If the parents re-marry, they limit contact with the children from their ex-marriages, move and see their children only sporadically. These children often stay with their grand-parents. If the children stay with the step-parent, they are frequently discriminated in the groups of their half-siblings and the new parent does not accept them fully

4 Responses to Sponsoring a child

 1. Pomoc dětem says:

  Krásný večer,
  ráda bych podporovala nějaké šikovné dítko,které to potřebuje,ale nemohu tady najit “volné” děti, najdu? 🙂
  Děkuji.
  Táňa Pášová

  • děti k adopci says:

   Dobrý den Táňo,
   velice se omlouvám za tak pozdní odpověď. Momentálně zpracováváme údaje o nových dětech určených k adopci na dálku, které přivezla Šárka před Vánoci z Nepálu. Po delší odmlce je v nejbližších dnech či týdnech zveřejníme na tomto webu. Děkujeme za pochopení a trpělivost, a za Vaši přízeň!
   Za Shanti,
   Zuzka

 2. adopce na dálku says:

  Dobrý den,
  ráda bych podporovala nějaké šikovné dítko, které to potřebuje. Nacházím však jen dítka sponzorovaná, poradíte mi? Děkuji J.b.

  • admin says:

   Dobrý den,
   velice se omlouvám za pozdní odpověď. V současné době už na webu najdete v sekci “adopce na dálku” 20 nových dětí, které čekají na své sponzory. Moc děkujeme za Vaši přízeň a podporu! Vážíme si toho.
   Za Shanti, Zuzka.